דפוס דיגיטלי

דפוס דיגיטלי

דפוס דיגיטלי או הדפסה דיגיטלית היא שיטת הדפסה חדישה ביותר שהפתחה בשנים האחרונות. בשיטה זו מכונת הדפוס משמשת כמדפסת המקבלת את כל מידע ההדפסה ישירות מהמחשב, כאינפורמציה דיגיטלית, ומעבירה אותו ישירות אל הנייר. גם בדפוס הדיגיטלי, בדומה להדפסת האופסט המסורתית, ההדפסה הצבעונית מתבצעת באמצעות שילוב של 4 צבעים - ציאן (Cyan) - גוון של צבע תכלת / כחול, מג'נטה (Magenta) - גוון של צבע ורוד / אדום, צהוב ושחור. אך בניגוד להדפסה האופסט, שילוב הצבעים נעשה באופן אוטומטי, ואין שום צורך בביצוע שלבי קדם דפוס כון הפקת לוחות הדפסה ותהליכי סט-אפ. המכונה הדיגיטלית עושה את כל העבודה, וכל שצריך לעשות הוא להעביר לתוכנת המחשב המיוחדת שלה את הקובץ שרוצים להדפיס, להגדיר גודל, מספר יחידות וסוג הנייר, והמכונה תוציא לכם את המוצר המודפס תוך דקות אחדות. במכונה הדיגיטלית יש גלילים עבור כל צבע הממגנטים אליהם את הצבע בהתאם למידע שהתקבל מהמחשב.

התוכנות המתקדמות הנמצאות על המחשב שמתקשר עם המכונה הדיגיטלית הן חלק מרכזי בכוח וביעילות שיש בהדפסה הדיגיטלית. התוכנות יודעות לזהות את הקובץ ואף ליצור אימפוזיציה באופן אוטומטי כך שהקובץ יכנס באופן הטוב ביותר על גבי גיליון ההדפסה, ואפילו יוסיפו צלבי חיתוך באופן אוטומטי, פעולות אוטומטיות אלו חוסכות בזמן עבודה ומונעות טעויות אנוש. מכונות דיגיטליות רבות אף מסוגלות לבצע הדפסה דו-צדדית באופן אוטומטי כך שהדף שיוצא יהיה מודפס כבר משני הצדדים, ללא הצורך להפוך את הנייר באופן ידני.

הדפוס הדיגיטלי מאפשר הדפסה מיידית של מוצרי דפוס רבים, ביניהם פליירים, כרטיסי ביקור ועוד, ולכן זמן האספקה עבור הדפסות דיגיטליות הוא מהיר ביותר. ואמנם, עלות ההדפסה הדיגיטלית מחושבת לפי כל דף שמודפס, ולכן שיטה זו משמשת בעיקר לעבודות הדפסה בכמויות קטנות, מאחר ועלות הייצור של כמויות גדולות תהיה גבוהה יחסית, ולכן במקרים של כמויות גדולות עדיף להדפיס בהדפסת אופסט.

רוב מכונות ההדפסה הדיגיטלית מסוגלות להדפיס על דפים בגודל מעט גדול ממידה של רבע גיליון (A3), שזהו גודל 31/48 ס"מ. מעבר לגודל זה, העבודה תודפס בדפוס אופסט או בהדפסה בפורמט רחב.

להלן מוצרי דפוס המודפסים בהדפסה דיגיטלית:
כרטיסי ביקור
פליירים
מגנטים
גלויות והזמנות
חוברות
פוסטרים
מדבקות
פנקסים